Toshiba klar med HD DVD-bærbar

Toshiba annoncerede tidligere tirsdag, at selskabet har udviklet en bærbar computer med næste generations HD-DVD-drev. Udviklingen sker på trods af den truende formatkrig med Sony.

I begyndelsen af 2006 sender Toshiba en bærbar computer på gaden, som bliver udstyret med et HD DVD drev, der er Toshibas bud på det nuværende DVD-formats afløser.

HD DVD-formatet giver brugerne adgang til at se højopløsnings video-billeder optaget i HD DVD.

Slagsmålet mellem de inkompatible formater HD DVD og Blu-ray svarer til den krig, der for en generation siden stod mellem video-formaterne VHS og Betamax. Dengang endte VHS med at blive det dominerende format, og Betamax uddøde.

Toshiba sagde i sidste måned, at virksomheden var i dialog med Sony for at finde en løsning på format-krigen, men at der ikke blev fundet en løsning, og at Toshiba derfor går videre med produktionen til HD DVD-formatet.

Det er mægtige fjender, der står overfor hinanden i format-krigen. Bag Sony på Blu-ray-fronten står filmstudier som LGHE og Walt Disney og spiludviklere som Electronic Arts. Også computerproducenter som Apple, HP og Dell støtter Blu-ray.

Overfor dem har Time Warner, Universal, New Line Cinema og senest også Microsoft annonceret, at de støtter Toshiba og NEC's HD DVD-format.

De konkurrerende formater lover begge højopløsningsbilleder, bedre lyd, langt større optagekapacitet og forbedret kopisikring.

En enkelt lags Blu-ray skive kan indeholde op til 25 gigabytes data, mens en dobbeltlags skive kan indeholde op til 50 GB svarende til 10 konventionelle DVD'er eller 70 musik-cd'er.

Til sammenligning kan en HD DVD-baseret skive i dag indeholde op til 30 GB.

Toshibas nye bærbare med HD DVD-drevet bliver udstillet på Ceatec Japan 2005, på Makuhari Messen, Chiba Prefecture, fra den 4. til den 8. oktober.

Relevante links

http://www.hddvdprg.com/about/member.html" target="_new">Liste over HD DVD-støtter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S